2016 TELUS Cup

Who's Left?

TOTAL TEAMS – 152
*TEAMS REMAINING – 1

ATLANTIC REGION

NEW BRUNSWICK/PRINCE EDWARD ISLAND MAJOR MIDGET HOCKEY LEAGUE
Charlottetown Islanders – lost to Kensington in Prince Edward Island championship
Fredericton Caps – lost to Moncton in New Brunswick semifinals
Kensington Wild – eliminated in Atlantic Regional round robin
Miramichi Rivermen – lost to Saint John in New Brunswick semifinals
Moncton Flyers – lost to Saint John in New Brunswick championship
Saint John Vito's – lost to North York in TELUS Cup championship game

NEWFOUNDLAND & LABRADOR MAJOR MIDGET HOCKEY LEAGUE
Central Ice Pak – lost to St. John's Maple Leafs in semifinals
St. John’s Maple Leafs – eliminated in Atlantic Regional round robin
St. John’s Privateers – eliminated in Atlantic Regional round robin
Tri Pen Osprey – missed playoffs
Western Kings – lost to St. John's Maple Leafs in NLMMHL championship

NOVA SCOTIA MAJOR MIDGET HOCKEY LEAGUE
Cape Breton Tradesmen – lost to Cole Harbour in semifinals
Cape Breton West Islanders – lost to Halifax in quarter-finals
Cole Harbour Wolfpack – lost to Dartmouth in NSMMHL championship
Dartmouth Major Midgets – eliminated in TELUS Cup preliminary round
Halifax McDonald’s – lost to Dartmouth in semifinals
Pictou County Major Midgets – lost to Dartmouth in quarter-finals
South Shore Mustangs – lost to Cole Harbour in quarter-finals
Valley Wildcats – lost to Cape Breton in quarter-finals

CENTRAL REGION

GREAT NORTH MIDGET LEAGUE
Kapuskasing Flyers – lost to Sudbury in GNML championship
New Liskeard Cubs – lost to North Bay in quarter-finals
North Bay Trappers – lost to Kapuskasing in semifinals
Sault Ste. Marie Thunderbirds – lost to Timmins in quarter-finals
Sudbury Nickel Capital Wolves – eliminated in Central Regional round robin
Timmins Majors – lost to Sudbury in semifinals

GREATER TORONTO HOCKEY LEAGUE
Don Mills Flyers – lost to North York in semifinals
Markham Majors – lost to North York in quarter-finals
Mississauga Rebels – lost to North York in GTHL championship
Mississauga Reps – lost to Mississauga Rebels in quarter-finals
Mississauga Senators – missed playoffs
*North York Rangers 2016 TELUS CUP CHAMPIONS
Toronto Jr. Canadiens – lost to Don Mills in quarter-finals
Toronto Marlboros – lost to Mississauga Rebels in semifinals
Toronto Red Wings – missed playoffs
Toronto Titans – missed playoffs
Toronto Young Nationals – lost to Toronto Marlboros in quarter-finals
Vaughan Kings – missed playoffs

MINOR HOCKEY ALLIANCE OF ONTARIO
Brantford 99ers – lost to Kitchener in quarter-finals
Cambridge Hawks – lost to Windsor in quarter-finals
Hamilton Jr. Huskies – lost to Waterloo in quarter-finals
Huron-Perth Lakers – lost to London in quarter-finals
Kitchener Jr. Rangers – lost to London in Alliance championship
Lambton Jr. Sting – missed playoffs
London Jr. Knights – lost to Whitby in Central Regional semifinals
Waterloo Wolves – eliminated in Atlantic Regional round robin
Windsor Jr. Spitfires – lost to Kitchener in semifinals

HOCKEY EASTERN ONTARIO
Brockville Braves – lost to CIHA White in qualifying tournament semifinals
Carleton Place Canadians – lost to Cumberland in playoff tournament semifinals
CIHA Green Voyageurs – ineligible
CIHA White Voyageurs – ineligible
Cornwall Colts – lost to Nepean in qualifying tournament quarter-finals
Cumberland Grads – lost to Kanata in playoff tournament championship game
Gloucester Rangers – lost to Pembroke in qualifying tournament quarter-finals
Hawkesbury Hawks – lost to Brockville in qualifying tournament quarter-finals
Kanata Lasers – lost to North York in Central Regional semifinals
Kemptville 73’s – eliminated in playoff tournament round robin
Nepean Raiders – lost to Kanata in playoff tournament semifinals
OHA U18 Mavericks – ineligible
Ottawa Jr. Senators – eliminated in playoff tournament round robin
Pembroke Lumber Kings – lost to Nepean in qualifying tournament semifinals
Smiths Falls Bears – eliminated in playoff tournament round robin

ONTARIO MINOR HOCKEY ASSOCIATION
Ajax/Pickering Raiders – eliminated in OMHA round robin
Barrie Colts – missed playoffs
Brampton 45’s – lost to Whitby in OMHA championship game
Burlington Eagles – lost to Brampton in OMHA qualifying series (SCTA)
Central Ontario Wolves – missed playoffs
Clarington Toros – lost to Whitby in ETA semifinals 
Grey-Bruce Highlanders – eliminated in SCTA round robin
Guelph Gryphons – eliminated in SCTA round robin
Halton Hills Hurricanes – eliminated in SCTA round robin
Hamilton Jr. Bulldogs – eliminated in SCTA round robin
Kingston Jr. Frontenacs – lost to Quinte in ETA semifinals 
Markham Waxers – lost to Ajax/Pickering in ETA semifinals  
Niagara North Stars – lost to Oakville in OMHA qualifying series (SCTA)
North Central Predators – lost to Richmond Hill in ETA semifinals 
Oakville Rangers – eliminated in OMHA round robin
Peterborough Petes – missed playoffs
Quinte Red Devils – eliminated in OMHA round robin
Richmond Hill Coyotes – lost to Whitby in OMHA qualifying series (ETA)
Southern Tier Admirals – eliminated in SCTA round robin
Whitby Wildcats – lost to North York in Central Regional championship game
York Simcoe Express – missed playoffs

PACIFIC REGION

ALBERTA MIDGET HOCKEY LEAGUE
Calgary Buffaloes – lost to Red Deer in preliminary round
Calgary Flames – lost to Foothills in semifinals
Calgary Northstars – lost to Calgary Flames in quarter-finals
Calgary Royals – missed playoffs
Edmonton CAC Canadians – lost to Leduc in preliminary round
Edmonton K of C Pats – missed playoffs
Edmonton MLAC Maple Leafs – lost to Edmonton SSAC in preliminary round
Edmonton SSAC Athletics – lost to Sherwood Park in quarter-finals
Foothills Bisons – lost to Lloydminster in AMHL championship
Fort Saskatchewan Rangers – missed playoffs
Grande Peace Storm – missed playoffs
Leduc Oil Kings – lost to Lloydminster in quarter-finals
Lethbridge Hurricanes – lost to Calgary Northstars in preliminary round
Lloydminster Bobcats – lost to North York in TELUS Cup semifinals
Red Deer Chiefs – lost to Foothills in quarter-finals
St. Albert Raiders – missed playoffs
Sherwood Park Kings – lost to Lloydminster in semifinals
SEAC Tigers – missed playoffs

BRITISH COLUMBIA MAJOR MIDGET LEAGUE 
Cariboo Cougars – lost to Valley West in BCMML championship
Fraser Valley Thunderbirds – lost to Okanagan in quarter-finals
Greater Vancouver Canadians – lost to Valley West in quarter-finals 
Kootenay Ice – missed playoffs
North Island Silvertips – missed playoffs
Okanagan Rockets – lost to Valley West in semifinals 
South Island Royals – lost to Cariboo in quarter-finals
Thompson Blazers – missed playoffs
Valley West Hawks – lost to Lloydminster in Pacific Regional
Vancouver NE Chiefs – lost to Vancouver NW in quarter-finals 
Vancouver NW Giants – lost to Cariboo in semifinals

QUEBEC REGION

LIGUE DE HOCKEY MIDGET AAA DU QUÉBEC
Forestiers d’Amos – lost to Jonquière in preliminary round
Grenadiers de Châteauguay – lost to Magog in quarter-finals
Gaulois du Collège Antoine-Girouard – lost to Magog in semifinals
Riverains du Collège Charles-Lemoyne – lost to Collège Esther-Blondin in quarter-finals
Phénix du Collège Esther-Blondin – lost to Lac St-Louis in semifinals
Albatros du Collège Notre-Dame – lost to Gatineau in preliminary round
Intrépide de Gatineau – lost to Collège Antoine-Girouard in quarter-finals
Élites de Jonquière – lost to Lac St-Louis in quarter-finals
Lions du Lac St-Louis – lost to Saint John in TELUS Cup semifinals
Rousseau Royal de Laval-Montréal – lost to Collège Esther-Blondin in preliminary round
Commandeurs de Lévis – lost to Châteauguay in preliminary round
Cantonniers de Magog – lost to Lac St-Louis in LHMAAAQ championship 
Vikings de Saint-Eustache – lost to Lac St-Louis in preliminary round
Blizzard du Séminaire Saint-François – lost to Magog in preliminary round
Estacades de Trois-Rivières – lost to Collège Charles-Lemoyne in preliminary round

WEST REGION

HOCKEY NORTHWESTERN ONTARIO
Kenora Thistles – eliminated in West Regional round robin
Thunder Bay Kings – lost to Kenora in HNO championship

MANITOBA MIDGET AAA HOCKEY LEAGUE
Brandon Wheat Kings – lost to Winnipeg Thrashers in quarter-finals
Central Plains Capitals – lost to Yellowhead in quarter-finals
Eastman Selects – lost to Winnipeg Wild in MMAAAHL championship
Interlake Lightning – missed playoffs
Kenora Thistles – lost to Winnipeg Wild in quarter-finals
Norman Northstars – missed playoffs
Parkland Rangers – missed playoffs
Pembina Valley Hawks – missed playoffs
Southwest Cougars – lost to Eastman in quarter-finals
Winnipeg Thrashers – lost to Winnipeg Wild in semifinals
Winnipeg Wild – lost to Saskatoon Contacts in West Regional championship game
Yellowhead Chiefs – lost to Eastman in semifinals

SASKATCHEWAN MIDGET AAA HOCKEY LEAGUE
Battlefords Stars – lost to Regina in quarter-finals
Beardy’s Blackhawks – lost to Moose Jaw in quarter-finals
Moose Jaw Generals – lost to Tisdale in semifinals
Notre Dame Argos – missed playoffs
Notre Dame Hounds – eliminated in West Regional round robin
Prince Albert Mintos – lost to Tisdale in quarter-finals
Regina Pat Canadians – lost to Notre Dame Hounds in semifinals
Saskatoon Blazers – missed playoffs
Saskatoon Contacts – eliminated in TELUS Cup preliminary round
Swift Current Legionnaires – missed playoffs
Tisdale Trojans – lost to Notre Dame Hounds in SMAAAHL championship
Yorkton Maulers – lost to Notre Dame Hounds in quarter-finals

Videos
Photos
2019 TELUS Cup: TIS 3 – CGY 2 (Bronze Medal)
Martin turned aside 34 shots, leading the Trojans to a bronze medal.
2019 TELUS Cup: TOR 2 – MAG 1 2OT (Gold Medal)
Martino was the OT hero, giving the Young Nationals the TELUS Cup.
2019 TELUS Cup: TOR 4 – CGY 2 (Semifinal)
Wu made 36 saves to lead the Young Nationals into the gold medal game.
2019 TELUS Cup: MAG 4 – TIS 2 (Semifinal)
Robidas had three points to lead the Cantonniers back to the final.
Scoring
Goaltending
R Player Goals Assists PTS
1. Adam Capannelli 4 12 16
2. Mathias Laferriere 8 7 15
3. Chase Wouters 3 8 11
4. William Calverley 6 4 10
4. Parker Saretsky 2 8 10
5. James Turner 5 4 9
6. Brett Thorne 3 5 8
6. Brock McLeod 3 5 8
6. Aidan Casey 3 5 8
6. Jason Pineo 3 5 8
R Player GAA SV %
1. Yaniv Perets 0.00 1.000
2. Jett Alexander 1.93 .926
3. Dane Dow 2.08 .911
4. Sandro Silvestre 2.51 .943
5. Kyle Henderson 2.57 .902
6. Jake Stewart 3.00 .914
7. Brendan Cregan 3.50 .879
8. Austin McGrath 3.80 .852
9. Michael Parkhill 4.10 .837
10. Isaac LaBelle 4.75 .879
Close
Credit  
Results
Standings
Apr 18, 2016
0
5
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
3
2
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
2
5
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 19, 2016
0
4
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
5
3
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
3
3
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 20, 2016
3
7
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
4
3
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
3
2
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 21, 2016
5
4
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
3
1
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
7
6
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 22, 2016
1
4
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
2
8
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
5
0
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 23, 2016
5
3
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
2
1
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Apr 24, 2016
2
6
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
1
4
Final
qplex, Quispamsis, N.B.
Team GP W L OTW OTL PTS
LSL (LSL) 5 5 0 0 0 10
LLO (LLO) 5 3 1 0 0 7
NYR (NYR) 5 3 2 0 0 6
SNB (SNB) 5 2 2 0 0 5
DAR (DAR) 5 1 4 0 0 0
SAS (SAS) 5 0 5 0 0 0